Florida Motocross Series - Round #8 - July 8, 2012

Motocross of Marion County
.
85cc BEG              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 124 KAW Caleb Leduc Palm Bay, FL 1 1 25
2 15 KAW Elias Saldana Guatemala, 2 3 22
3 23 HON Alexander Lubberger Pt St Lucie, FL 3 4 20
4 222 SUZ Geronimo Uribe Colombia, 6 2 18
5 6 HON Shiloh Hendrickson Melbourne, FL 4 5 16
6 22 KAW Ethan Smith West Palm Bch, FL 5 7 15
7 155 KAW Rowdy Houston Summerfield, FL 7 6 14
8 52 KAW Sebastian Huerta Chile, 9 8 13
9 195 KAW Aura Schmelyun Fort Pierce, FL 8 9 12
JR MINI 9-13 85cc              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 777 KTM Dylan Greer Summerfield, FL 1 1 25
2 70 KAW Jimmy Weeks Ft Pierce, FL 2 2 22
3 132 KTM Luke Feagley Lake Placid, FL 5 3 20
4 54 KAW Billy Baker Jr Palm Bay, FL 4 4 18
5 3 SUZ Perry Warren Plymouth, FL 3 5 16
6 127 HON Austin Stuart Summerfield, FL 8 6 15
7 180 KAW Tanner Walker Eustis, FL 7 9 14
8 55 KAW Dalton Metzler Lake Worth, FL 6 10 13
9 215 YAM Raymer Sale Iv Mims, FL 10 7 12
10 198 KAW Taylor Smith Titusville, FL 9 8 11
Race Results     Race: 2     Printed:  
YOUTH 12-15              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 92 KAW Adam Cianciarulo Port Orange, FL 1 2 25
2 223 KTM Derek Johnson Merritt Island, FL 2 3 22
3 103 KAW Zac Commans Camarillo, CA 3 4 20
4 28 KAW Bryce Mauldin Webster, FL 5 5 18
5 124 KAW Bradford Young Delray Beach, FL 10 1 16
6 15 YAM Jeff Burrows Stuart, FL 8 6 15
7 51 HON Richard Bong Jr West Palm Beach, FL 9 7 14
8 47 KTM Jonathan Baker Fairfield, FL 4 DNS 13
9 91 YAM Justin Boyd Mary Esther, FL 6 DNS 12
10 413 YAM Cody Redfern Cocoa, FL 7 DNS 11
250 A              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 542 YAM Kyle Jacob Sarasota, FL 1 DNF 25
Race Results     Race: 3     Printed:  
WOMEN 12 & UP              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 95 SUZ Brinsley Dyess Port Saint Lucie, FL 1 1 25
2 52 KAW Amanda Grether Pompano Beach, FL 2 2 22
3 15/ SUZ Katryna Solley Mascotte, FL 3 3 20
4 597 KAW Kristen Moore Micco, FL 5 4 18
5 51 KAW Alicia Goggel Colombia, 4 5 16
6 7/ YAM Linsey Saldana Guatemala, DNS 6 15
PLUS 30C              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 707 SUZ Steve Binegar Ocala, FL 1 1 25
PLUS 50              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 929 KAW Sam Allen Jr Margate, FL 1 1 25
2 28 KTM Chris Lange Ft Pierce, FL 3 2 22
3 15 YAM Kenneth Doeg Lake Mary, FL 2 4 20
4 98 HON Jim "sark" Curtis Bartow, FL 4 3 18
5 325 SUZ James Painter Tarpon Springs, FL 5 5 16
6 27 KAW Ray Spudeck Tallahassee, FL 6 6 15
Race Results     Race: 4     Printed:  
50cc OIL              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 31 YAM Tyler More N Ft Myers, FL 1 1 25
2 495 HON Moon Gerrits Crystal River, FL 2 2 22
3 7 KTM Owen Barfield Palmetto, FL 3 3 20
50cc BEG              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 34 COB Aspen Boothby Ocala, FL 1 1 25
2 29 HON Trent Nichols Ocala, FL 2 2 22
3 731 YAM Limay Rivera Deltona, FL 3 3 20
4 32 YAM Jacob Butler Tampa, FL 4 DNF 18
Race Results     Race: 5     Printed:  
65cc 10-11              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 390 KTM Kyle Heinkel Lehigh, FL 1 1 25
2 8 KAW Dylan Rappach Stuart, FL 2 2 22
65cc 6-9              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 195 KTM Brandon Coates Spring Hill, FL 2 1 25
2 100 KTM Jack Kinney Orlando, FL 1 3 22
3 95 KTM Cody Russell Clermont, FL 3 2 20
4 7 KTM Nolen Huston Sanford, FL 5 4 18
5 31 KAW Dylan Varn Plant City, FL 4 5 16
6 7/ KTM Hunter Collett Brunswick, GA 6 7 15
7 116 KTM Maddox Spatafore Altamonte Springs, FL DNF 6 14
Race Results     Race: 6     Printed:  
85cc 9-11              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 777 KTM Dylan Greer Summerfield, FL 1 1 25
2 70 KAW Jimmy Weeks Ft Pierce, FL 2 2 22
3 310 SUZ Chadwick Johnson, Jr Winter Haven, FL 4 3 20
4 215 YAM Raymer Sale Iv Mims, FL 5 4 18
5 124 KAW Logan Boye Cape Coral, FL 3 7 16
6 180 KAW Tanner Walker Eustis, FL 6 5 15
7 319 SUZ Chris Post Jr Pt St Lucie, FL 7 6 14
85cc 12-14              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 54 KAW Billy Baker Jr Palm Bay, FL 1 3 25
2 78 SUZ Joseph Balkovic Camp Hill, PA 4 1 22
3 55 KAW Dalton Metzler Lake Worth, FL 2 4 20
4 198 KAW Taylor Smith Titusville, FL 3 5 18
5 3 SUZ Perry Warren Plymouth, FL DNF 2 16
Race Results     Race: 7     Printed:  
250 C              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 11/ KAW Tristan Lane Deland, FL 1 1 25
2 841 HON Aj Meadows Tampa, FL 2 2 22
3 7/ YAM Rodrigo Bardales Guatemala, 4 3 20
4 28 KAW Bryce Mauldin Webster, FL 5 4 18
5 277 KAW Matt Karwat Mims, FL 3 7 16
6 720 SUZ Patrick Flynn Stuart, FL 6 5 15
7 65 YAM Jay Maffia Pt St Lucie, FL 8 8 14
8 212 KAW Wade Milligan Ocala, FL 7 9 13
9 112 YAM Nathan Wright Jacksonville, FL 13 6 12
10 15/ KAW Victor Garcia Mexico, 9 11 11
11 72 HON Rider Lynch Estero, FL 10 13 10
12 51 HON Richard Bong Jr West Palm Beach, FL 11 14 9
13 185 KAW Mason Hobbs Myakka City, FL 15 12 8
14 199 HON Sheldon Holloway Coconut Creek, FL 19 10 7
15 15 YAM Jeff Burrows Stuart, FL 14 15 6
16 42 KAW Brian Castleberry Jacksonville, FL 12 17 5
17 138 HON Gage Stern Ocala, FL 16 16 4
18 22 KAW Michael Teal Clermont, FL 17 18 3
19 104 SUZ Jack Flynn Stuart, FL 18 19 2
20 31 YAM Andrew Spinale Kissmmee, FL 20 DNF 1
250 BEG              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 10 KAW Kaleb Golec Jupiter, FL 1 1 25
2 34 KTM Joey Lange Ft Pierce, FL 2 2 22
3 7 KAW Adam Pankoke Parkland, FL 3 3 20
4 35 SUZ Tony Delrio Riverview, FL 4 4 18
5 52 YAM Brandon Windish Jupiter, FL 6 5 16
6 72/ KAW Kevin Cachumba Ecuador, 7 6 15
7 597 KAW Kristen Moore Micco, FL 8 7 14
8 99 HON Daniel Toro Colombia, 5 DNF 13
Race Results     Race: 8     Printed:  
250 B              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 124 KAW Bradford Young Delray Beach, FL 1 1 25
2 803 HON Marcus Nilsen Winter Garden, FL 2 2 22
3 18 KTM David Macfarlane Pinellas Park, FL 3 4 20
4 10 KAW Nicholas Guessford Tampa, FL 4 5 18
5 115 KAW Nathan Anderson Fellsmere, FL 7 6 16
6 931 KAW Evan Walker Plant City, FL 6 7 15
7 315 HON Shane Cobb Cairo, GA 5 8 14
8 127 YAM Shane Kehoe Gotha, FL 9 10 13
9 103 KAW Zac Commans Camarillo, CA DNF 3 12
10 95 SUZ Brinsley Dyess Port Saint Lucie, FL 8 DNS 11
11 47 KTM Jonathan Baker Fairfield, FL DNS 9 10
PLUS 25              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 876 KAW Russell Clay Okeechobee, FL 1 1 25
Race Results     Race: 9     Printed:  
PLUS 35              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 211 KAW Steve Dumond Middleburg, FL 1 1 25
2 202 KAW Dan Zullo West Palm Beach, FL 3 2 22
3 11 YAM James Nagy Port Orange, FL 2 3 20
4 412 KAW Preston Tyson St Augustine, FL 4 4 18
5 917 YAM Alvin Moore Micco, FL 6 5 16
6 1 SUZ Jeff Vanderberg Riviera Bch, FL 5 DNS 15
7 611 HON Mark Smith West Palm Beach, FL 7 DNS 14
PLUS 45              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 929 KAW Sam Allen Jr Margate, FL 2 1 25
2 722 HON Arty Coker Orange Park, FL 1 2 22
3 15 YAM Kenneth Doeg Lake Mary, FL 3 3 20
4 3 KTM Daniel Laplaca Brooksville, FL 4 4 18
DNS 481 KAW Don Schmelyun Ft Pierce, FL DNS DNS 10
Race Results     Race: 10     Printed:  
50cc OPEN 4-9              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 95 KTM Cody Russell Clermont, FL 1 1 25
2 331 KTM Tyler More N Ft Myers, FL 3 2 22
3 75 KTM Evan Ferry Largo, FL 2 3 20
4 34 COB Aspen Boothby Ocala, FL 5 4 18
5 247 COB Chase Tompkins Jupiter, FL 4 5 16
6 495 KTM Moon Gerrits Crystal River, FL 6 6 15
7 21 KTM Evan Portela Orlando, FL 7 7 14
8 29 HON Trent Nichols Ocala, FL 8 8 13
DNS 32 YAM Jacob Butler Tampa, FL DNS DNS 10
Race Results     Race: 11     Printed:  
YOUTH 16-24              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 37 HON Jordan Hoover Orlando, FL 1 1 25
2 23 HON Jarek Balkovic Camp Hill, PA 2 2 22
3 803 HON Marcus Nilsen Winter Garden, FL 3 3 20
4 59 HON Luke Davie Birmingham, AL 4 4 18
5 10 KAW Nicholas Guessford Tampa, FL 6 6 16
6 738 KTM Brandon Westberry Clewiston, FL 5 8 15
7 315 HON Shane Cobb Cairo, GA 8 7 14
8 115 KAW Nathan Anderson Fellsmere, FL 7 10 13
9 101 KAW Dustin Jensen Pt St Lucie, FL 13 5 12
10 931 KAW Evan Walker Plant City, FL 9 9 11
11 720 SUZ Patrick Flynn Stuart, FL 12 13 10
12 95 SUZ Brinsley Dyess Port Saint Lucie, FL 11 14 9
13 277 KAW Matt Karwat Mims, FL 15 11 8
14 127 YAM Shane Kehoe Gotha, FL 14 12 7
15 148 SUZ Nicholas Smyth Mims, FL 17 15 6
16 199 HON Sheldon Holloway Coconut Creek, FL 18 16 5
17 52 KAW Amanda Grether Pompano Beach, FL 19 17 4
18 118 SUZ Bobby Harner Pt St Lucie, FL 20 18 3
19 12/ KAW Marcel Lourens Cococut Creek, FL 21 19 2
20 28 KAW Colton Mcleod Myakka City, FL 10 DNS 1
21 519 SUZ Ryan Vold Deland, FL 16 DNS  
Race Results     Race: 12     Printed:  
SUPER MINI 10-15              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 15 HON Victor Garcia Mexico, 1 2 25
2 207 HON Mateo Restrepo Ecuador, 3 3 22
3 70 KAW Jimmy Weeks Ft Pierce, FL 2 4 20
4 78 SUZ Joseph Balkovic Camp Hill, PA DNS 1 18
5 124 KAW Logan Boye Cape Coral, FL 4 DNS 16
GIRLS 9-15              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 198 KAW Taylor Smith Titusville, FL 1 1 25
2 195 KAW Aura Schmelyun Fort Pierce, FL 2 2 22
Race Results     Race: 13     Printed:  
65cc BEG              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 155 KAW Rowdy Houston Summerfield, FL 1 1 25
2 133 YAM Nathan Feagley Lake Placid, FL 4 2 22
3 65 KTM Aden Karpiuk West Palm Beach, FL 3 3 20
4 4 KAW Giuliano Fransezze Argentina, 2 4 18
65cc OPEN 6-11              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 195 KTM Brandon Coates Spring Hill, FL 1 2 25
2 100 KTM Jack Kinney Orlando, FL 3 1 22
3 95 KTM Cody Russell Clermont, FL 2 3 20
4 7 KTM Nolen Huston Sanford, FL 4 5 18
5 7/ KTM Hunter Collett Brunswick, GA 5 6 16
6 116 KTM Maddox Spatafore Altamonte Springs, FL DNF 4 15
Race Results     Race: 14     Printed:  
450 B              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 59 HON Luke Davie Birmingham, AL 1 2 25
2 148 SUZ Nicholas Smyth Mims, FL 2 3 22
3 124 KAW Bradford Young Delray Beach, FL DNF 1 20
DNF 28 KAW Colton Mcleod Myakka City, FL DNF DNS 18
450 A              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 6 KAW Wilfredo Guzman Brooksville, FL 2 1 25
2 542 YAM Kyle Jacob Sarasota, FL 4 3 22
3 101 KAW Dustin Jensen Pt St Lucie, FL 6 2 20
4 876 KAW Russell Clay Okeechobee, FL 5 4 18
5 37 HON Jordan Hoover Orlando, FL 1 DNF 16
6 519 SUZ Ryan Vold Deland, FL 3 DNF 15
DNF 738 KTM Brandon Westberry Clewiston, FL DNF DNS 14
Race Results     Race: 15     Printed:  
50cc 4-6              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 331 KTM Tyler More N Ft Myers, FL 1 1 25
2 13 COB Kyle Barfield Palmetto, FL 2 2 22
3 495 KTM Moon Gerrits Crystal River, FL 3 4 20
4 21 COB Evan Portela Orlando, FL DNS 3 18
50cc 7-9              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 31 COB Dylan Varn Plant City, FL 1 1 25
2 75 KTM Evan Ferry Largo, FL 2 2 22
3 247 COB Chase Tompkins Jupiter, FL 3 3 20
Race Results     Race: 16     Printed:  
125 (2 STROKE ONLY)              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 92 KAW Adam Cianciarulo Port Orange, FL 1 1 25
2 23 YAM Jarek Balkovic Camp Hill, PA 2 2 22
3 47 KTM Jonathan Baker Fairfield, FL 3 3 20
4 223 KTM Derek Johnson Merritt Island, FL 4 4 18
5 11 SUZ Jeremiah Cole Ft Pierce, FL 7 5 16
6 104 SUZ Jack Flynn Stuart, FL 6 6 15
7 37 YAM Michael Mckim Newberry, FL 11 7 14
8 912 YAM Eashock Thomas Trenton, FL 12 8 13
9 91 YAM Justin Boyd Mary Esther, FL 5 DNS 12
10 413 YAM Cody Redfern Cocoa, FL 8 DNS 11
11 15 SUZ Katryna Solley Mascotte, FL 9 DNS 10
12 35 SUZ Tony Delrio Riverview, FL 10 DNS 9
250 (2 STROKE ONLY)              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 65 YAM Jay Maffia Pt St Lucie, FL 1 1 25
2 118 SUZ Bobby Harner Pt St Lucie, FL 2 3 22
3 341 YAM Austin Cole Ft Pierce, FL 4 2 20
4 325 SUZ James Painter Tarpon Springs, FL 3 4 18
Race Results     Race: 17     Printed:  
450 C              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 11/ KAW Tristan Lane Deland, FL 1 1 25
2 277 KAW Matt Karwat Mims, FL 4 2 22
3 112 YAM Nathan Wright Jacksonville, FL 3 3 20
4 42 KAW Brian Castleberry Jacksonville, FL 2 4 18
5 212 KAW Wade Milligan Ocala, FL 6 5 16
6 138 HON Gage Stern Ocala, FL 5 6 15
7 22 KAW Michael Teal Clermont, FL 8 7 14
8 72 HON Rider Lynch Estero, FL 7 DNF 13
PLUS 30              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 917 YAM Alvin Moore Micco, FL 1 1 25
2 98/ HON Steven Hendrickson Melbourne, FL 2 2 22
PLUS 40              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 211 KAW Steve Dumond Middleburg, FL 1 1 25
2 202 KAW Dan Zullo West Palm Beach, FL 3 2 22
3 412 KAW Preston Tyson St Augustine, FL 4 3 20
4 11 YAM James Nagy Port Orange, FL 2 DNS 18
5 1 SUZ Jeff Vanderberg Riviera Bch, FL 5 DNS 16
DNF 611 HON Mark Smith West Palm Beach, FL DNF DNS 15
450 BEG              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 12/ KAW Marcel Lourens Cococut Creek, FL 1 1 25
2 74 HON Aaron Abraham Bartow, FL 2 DNS 22