FLORIDA MOTOCROSS SERIES - ROUND #2 - MARCH 24, 2013

MOTOCROSS OF MARION COUNTY
Return to Main Results Page
.
Race Results     Race: 1     Printed:  
50cc OPEN 4-9              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 34 COB Aspen Boothby Ocala, FL 1 1 25
2 331 KTM Tyler More North Fort Myers, FL 5 2 22
3 74 KTM Gage Pepin Melbourne, FL 4 3 20
4 818 COB Michael Derico Deltona, FL 2 5 18
5 107 COB Jordan Renfro Orlando, FL 6 4 16
6 615 COB Colton Trouille Lake Park, GA 3 9 15
7 121 COB Lucas Geistler Newark, IL 7 7 14
8 1 KTM Blake Tomlinson Newberry, FL 9 6 13
9 7 KTM Ryan Tomlinson Newberry, FL 10 8 12
10 108 KTM Zane Spires Newberry, FL 8 10 11
Race Results     Race: 2     Printed:  
85cc BEG              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 12 KAW Joe Keesee Palm Bay, FL 1 1 25
2 155 YAM Rowdy Houston Summerfield, FL 3 2 22
3 192 KAW Trevor Mason Sorrento, FL 2 4 20
4 34 KAW Carson Koch Wellington, FL 5 3 18
5 6 HON Shiloh Hendrickson Melbourne, FL 4 5 16
6 670 HON Connor Leduc Palm Bay, FL 6 7 15
7 14 KTM Granite O. Davis Hobe Sound, FL 9 6 14
8 195 KAW Aura Schmelyun Fort Pierce, FL 7 8 13
9 868 KTM Chance Reighard Summerfield, FL 8 9 12
DNS 80 UN Brenden Galluzzo Lithia, FL DNS DNS 11
85cc 9-11              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 66 KTM Elliott Queen Allendale, SC 1 1 25
2 390 KTM Kyle Heinkel Lehigh, FL 2 2 22
3 31 YAM Dylan Varn Plant City, FL 3 4 20
4 215 YAM Raymer Sale Iv Mims, FL 4 5 18
5 88 KAW Dylan Rappach Stuart, FL 5 6 16
6 625 YAM Jonah Geistler Newark, IL DNF 3 15
85cc 12-14              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 281 SUZ Darby Harrison Apollo Beach, FL 1 1 25
2 55 KAW Dalton Metzler Lake Worth, FL 2 2 22
3 319 SUZ Chris Post Jr Pt St Lucie, FL 3 3 20
4 124 KAW Caleb Leduc Palm Bay, FL 4 4 18
Race Results     Race: 3     Printed:  
250 B              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 821/ YAM Kevin Steele Seminole, FL 1 1 25
2 427 HON Austin Starkweather Ocoee, FL 2 3 22
3 13 KAW Drake Snyder Mt Dora, FL 5 2 20
4 127 YAM Shane Kehoe Gotha, FL 4 6 18
5 9 YAM Mike Torres Haines City, FL 6 5 16
6 341 YAM Austin Cole Ft Pierce, FL 7 7 15
7 79 KAW Patrick Flynn Palm City, FL DNF 4 14
8 199 HON Sheldon Holloway Coconut Creek, FL 3 DNS 13
PLUS 30              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 280 KTM Mike Bragg Avon Park, FL 1 1 25
Race Results     Race: 4     Printed:  
250 C              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 721 HON Bradley Leachman Wildwood, FL 1 1 25
2 821 SUZ Austin Binner Pt St Lucie, FL 2 4 22
3 51 HON Richard Bong Jr West Palm Beach, FL 3 5 20
4 78 YAM Taylor Vanbeek Gainesville, FL 4 7 18
5 212 KAW Wade Milligan Ocala, FL 12 3 16
6 72 YAM Rider Lynch Estero, FL 8 8 15
7 471 SUZ Christopher Thorn Ft Myers, FL 7 10 14
8 678 KAW Nick Howell Cape Coral, FL 17 2 13
9 88 KAW Carl Kwasny Jr Orlando, FL 11 9 12
10 34 KTM Joey Lange Ft Pierce, FL 9 11 11
11 97 SUZ Cj Simon Vero Beach, FL 6 14 10
12 96 HON Kyle Bangerter Miami, FL 15 6 9
13 987 KAW Darin Walker Okeechobee, FL 5 16 8
14 35 SUZ Tony Del Rio Riverview, FL 14 12 7
15 08 KAW Timmy Harrington Arcadia, FL 13 13 6
16 830 KAW Chase Jeffrey Orlando, FL 10 DNF 5
17 522 KTM Bryan Hood Jupiter, FL 16 15 4
DNF 17 HON Lucas Martins Orlando, FL DNF DNS 3
250 BEG              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
DNS 371 KAW David Galluzzo Lithia, FL DNS DNS 10
Race Results     Race: 5     Printed:  
50cc 4-6              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 615 COB Colton Trouille Lake Park, GA 1 1 25
2 107 COB Jordan Renfro Orlando, FL 2 2 22
50cc 7-9              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 34 COB Aspen Boothby Ocala, FL 1 1 25
2 818 COB Michael Derico Deltona, FL 3 2 22
3 331 KTM Tyler More North Fort Myers, FL 2 4 20
4 74 KTM Gage Pepin Melbourne, FL 4 3 18
5 121 COB Lucas Geistler Newark, IL 5 5 16
6 7 KTM Ryan Tomlinson Newberry, FL 8 6 15
7 29 KTM Trent Nichols Ocala, FL 7 7 14
8 1 KTM Blake Tomlinson Newberry, FL 6 8 13
Race Results     Race: 6     Printed:  
65cc OPEN 6-11              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 100 KTM Jack Kinney Orlando, FL 1 1 25
2 151 KTM Donald Smallwood Hastings, FL 2 2 22
3 20 KTM Ethan Lane Windermere, FL 3 3 20
GIRLS 9-15              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 195 KAW Aura Schmelyun Fort Pierce, FL 1 1 25
DNS 198 KAW Taylor Smith Titusville, FL DNS DNS  
Race Results     Race: 7     Printed:  
YOUTH 12-15              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 78 YAM Kyle Tomlinson Newberry, FL 1 1 25
2 721 HON Bradley Leachman Wildwood, FL 2 2 22
3 34 KTM Joey Lange Ft Pierce, FL 4 3 20
4 51 HON Richard Bong Jr West Palm Beach, FL 3 4 18
5 11 SUZ Jeremiah Cole Ft Pierce, FL 7 5 16
6 37 YAM Trent Willis West Palm Beach, FL 5 7 15
7 3 KAW Perry Warren Plymouth, FL 6 8 14
8 7 KAW George Pettis Jr Lake Park, FL 9 6 13
9 835 YAM Fischer Nagel Hollywood, FL 8 9 12
DNS 491 YAM Zac Shisler Dania, FL DNS DNS  
250 (2 STROKE ONLY)              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 341 YAM Austin Cole Ft Pierce, FL 2 1 25
2 522 KTM Bryan Hood Jupiter, FL 1 3 22
3 118 SUZ Bobby Harner Pt St Lucie, FL 3 2 20
Race Results     Race: 8     Printed:  
PLUS 40              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 23 SUZ Paul Stasiak Apopka, FL 1 1 25
450 BEG              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 47 SUZ Tracy Thorn Ft Myers, FL 1 1 25
PLUS 50              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 153 KAW Jeff Mclain Williston, FL 1 1 25
2 951 SUZ Dean Dyess Ii Pt St Lucie, FL 2 2 22
3 15 YAM Kenneth Doeg Lake Mary, FL 3 3 20
4 28 KTM Chris Lange Ft Pierce, FL 4 4 18
5 98 SUZ Jim "sark" Curtis Bartow, FL 5 5 16
6 325 KTM James Painter Tarpon Springs, FL 6 6 15
Race Results     Race: 9     Printed:  
50cc OIL              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 107 KTM Jordan Renfro Orlando, FL 1 1 25
2 731 YAM Limay Rivera Deltona, FL 2 2 22
50cc BEG              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 5 KTM Connor Bullard Nashville, GA 1 2 25
2 108 KTM Zane Spires Newberry, FL 3 1 22
3 22 KTM Bryson Hamilton Greenwood, FL 2 3 20
Race Results     Race: 10     Printed:  
JR MINI 9-13 85cc              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 66 KTM Elliott Queen Allendale, SC 1 1 25
2 281 SUZ Darby Harrison Apollo Beach, FL 2 2 22
3 132 SUZ Luke Feagley Lake Placid, FL 4 3 20
4 55 KAW Dalton Metzler Lake Worth, FL 3 4 18
5 390 KTM Kyle Heinkel Lehigh, FL 5 5 16
6 31 YAM Dylan Varn Plant City, FL 7 6 15
7 124 KAW Caleb Leduc Palm Bay, FL 6 7 14
8 215 YAM Raymer Sale Iv Mims, FL 9 8 13
9 88 KAW Dylan Rappach Stuart, FL 8 9 12
150 (4 STROKE ONLY)              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 428 HON Dylan Starkweather Ocoee, FL 1 1 25
2 18 HON Brady Garrison Lakeland, FL 2 2 22
Race Results     Race: 11     Printed:  
YOUTH 16-24              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 13 KAW Drake Snyder Mt Dora, FL 1 1 25
2 71 SUZ Taylor Vanbeek Gainesville, FL 3 2 22
3 79 KAW Patrick Flynn Palm City, FL 2 3 20
4 127 YAM Shane Kehoe Gotha, FL 4 4 18
5 987 KAW Darin Walker Okeechobee, FL 7 5 16
6 821 SUZ Austin Binner Pt St Lucie, FL 6 6 15
7 8 SUZ Zach Ingle Cape Coral, FL 5 7 14
8 118 SUZ Bobby Harner Pt St Lucie, FL 8 8 13
DNF 199 HON Sheldon Holloway Coconut Creek, FL DNF DNS 12
125 (2 STROKE ONLY)              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 821/ YAM Kevin Steele Seminole, FL 1 1 25
2 78 YAM Kyle Tomlinson Newberry, FL 2 2 22
3 413 YAM Cody Redfern Cocoa, FL 4 3 20
4 97 SUZ Cj Simon Vero Beach, FL 5 4 18
5 37 YAM Trent Willis West Palm Beach, FL 6 5 16
6 835 YAM Fischer Nagel Hollywood, FL 3 9 15
7 72 YAM Rider Lynch Estero, FL 7 6 14
8 11 SUZ Jeremiah Cole Ft Pierce, FL 9 8 13
9 7 KAW George Pettis Jr Lake Park, FL 8 10 12
10 35 SUZ Tony Del Rio Riverview, FL DNF 7 11
11 318 KTM Caleb Lynn Palm Harbor, FL DNF 11 10
DNS 491 YAM Zac Shisler Dania, FL DNS DNS  
Race Results     Race: 12     Printed:  
PLUS 35              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 280 KTM Mike Bragg Avon Park, FL 1 1 25
2 21 YAM Travis Pepin Melbourne, FL 2 2 22
3 23 SUZ Paul Stasiak Apopka, FL 3 3 20
PLUS 45              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 153 KAW Jeff Mclain Williston, FL 1 1 25
2 15 YAM Kenneth Doeg Lake Mary, FL 2 2 22
3 47 SUZ Tracy Thorn Ft Myers, FL 3 DNF 20
4 228 SUZ Ron Everly Fort Pierce, FL 4 DNS 18
PLUS 40C              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 98 SUZ Jim "sark" Curtis Bartow, FL 1 1 25
2 325 KTM James Painter Tarpon Springs, FL 2 2 22
PLUS 30C              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 98/ HON Steven Hendrickson Melbourne, FL 1 1 25
Race Results     Race: 13     Printed:  
65cc BEG              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 100/ KTM Aspen Boothby Ocala, FL 1 1 25
2 20 KTM Ethan Lane Windermere, FL 2 2 22
3 33 KTM Ken "junior" Ragin Orlando, FL 3 3 20
4 51 COB Michael Derico Deltona, FL 4 4 18
5 10 UN Anthony Galluzzo Lithia, FL 5 5 16
65cc 10-11              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 100 KTM Jack Kinney Orlando, FL 1 1 25
65cc 6-9              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 151 KTM Donald Smallwood Hastings, FL 1 1 25
2 155 KAW Rowdy Houston Summerfield, FL 2 2 22
3 121 COB Lucas Geistler Newark, IL 3 3 20
Race Results     Race: 14     Printed:  
450 C              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 721 KAW Bradley Leachman Wildwood, FL 1 1 25
2 212 KAW Wade Milligan Ocala, FL 2 2 22
3 678 KAW Nick Howell Cape Coral, FL 4 3 20
4 96 HON Kyle Bangerter Miami, FL 7 4 18
5 72 YAM Rider Lynch Estero, FL 6 5 16
6 8 SUZ Zach Ingle Cape Coral, FL 5 6 15
7 51 HON Richard Bong Jr West Palm Beach, FL 8 7 14
8 471 SUZ Christopher Thorn Ft Myers, FL 9 8 13
9 821 SUZ Austin Binner Pt St Lucie, FL 3 DNS 12
10 08 KAW Timmy Harrington Arcadia, FL 10 DNS 11
DNS 17 HON Lucas Martins Orlando, FL DNS DNS 10
450 B              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 427 HON Austin Starkweather Ocoee, FL 1 1 25
2 9 YAM Mike Torres Haines City, FL 2 2 22
Race Results     Race: 15     Printed:  
SUPER MINI 10-15              
Finish Number Brand Name City,State Moto 1 Moto 2 Points
1 3 KAW Perry Warren Plymouth, FL 1 1 25
2 132 SUZ Luke Feagley Lake Placid, FL 3 2 22
3 55 KAW Dalton Metzler Lake Worth, FL 2 3 20
4 319 SUZ Chris Post Jr Pt St Lucie, FL 4 4 18
5 18 HON Brady Garrison Lakeland, FL 6 5 16
6 12 KAW Joe Keesee Palm Bay, FL 7 6 15
7 428 HON Dylan Starkweather Ocoee, FL 5 DNS 14
DNS 198 KAW Taylor Smith Titusville, FL DNS DNS